Branding z miętą #1 Odcinek pilotażowy

Wystartowałyśmy z podcastem! W pierwszym odcinku Brandingu z miętą opowiadamy o tym, co wyróżnia nasz kreatywny kolektyw, co nas łączy, a co dzieli i o czym będzie ten podcast. 

Zapraszamy do słuchania. Poniżej znajdziesz również wersję tekstową odcinka. 

Asia: No dobra. No to co? Zaczynamy. Z tej strony Asia.

Karolina: Cześć, z tej strony Karolina.

Asia: I jesteśmy Brand Girls, czyli kreatywny kolektyw dwóch dziewczyn, które pracują na odległość.

Karolina: Poznałyśmy się parę lat temu, zaprzyjaźniłyśmy się i stwierdziłyśmy, że bardzo chcemy ze sobą pracować.

Asia: Nie było tak krótko jak Karolina opowiada, dlatego że nasza historia zaczęła się od takich tematów okołobiznesowych, bardzo mocno związanych z wirtualną asystą. Obie na początku zaczynałyśmy od tych wirtualnych asystentek, natomiast stwierdziłyśmy, że to jeszcze nie jest to. Trochę było nam mało, czułyśmy, że chcemy więcej. Karolina siedziała troszeczkę w branży graficznej dłużej ode mnie. Natomiast poszłam z nią i teraz tak naprawdę tworzymy właśnie firmę, która ma coś fajnego do zaoferowania innym kobietom.

Karolina: Tak, zdecydowanie. I poza tym, że obie znamy się z podobnej branży, bo i ja, i Asia pracowałyśmy przede wszystkim w branży kreatywnej, czyli w usługach kreatywnych dla innych biznesów, to zdecydowałyśmy, że wspólna praca jest dla nas fajnym potencjałem na to, żeby te swoje możliwości biznesowe rozwijać. I jest to dosyć oczywiste połączenie z jednej prostej przyczyny – ponieważ ja mieszkam w Warszawie, a Asia mieszka nad morzem, w Szczecinie.

Asia: [śmiech] Tak, ten Szczecin nie leży dokładnie nad morzem, ale terytorialnie w jednym miejscu tak jest, tak że wszyscy się śmieją oczywiście z całej Polski z nas, z tego biednego Szczecina. Ale tak, ja nadaję ze Szczecina, Karolina z Warszawy. No i jest to taka rzecz, która może się wydawać nietypowa. Chcemy troszeczkę w tym podcaście Ci powiedzieć, jak to będzie, jak to w ogóle u nas wygląda, jak rozwijamy ten nasz biznes na odległość. Śmiejemy się trochę z Karoliną, że to taki właśnie trochę związek na odległość, bo trzeba się podocierać, żeby było dobrze. Ale oczywiście rozwój firmy, rozwój naszego brandu wciąż trwa i myślę, że jeszcze dużo fakapów przed nami, dużo fajnych chwil przed nami. No i co? Mam nadzieję, że ten odcinek Ci się spodoba i będziesz z nami na dłużej.

Karolina: Przede wszystkim chcemy Ci jeszcze opowiedzieć o tym, czym się zajmujemy w Brand Girls, bo myślę, że to jest dla nas dosyć ważne i wyróżniające, że jesteśmy dwie i każda z nas do tej naszej małej brandgirlsowej piaskownicy wnosi trochę swoich indywidualnych umiejętności, możliwości. Ja zajmuję się web designem, grafiką i jestem tą kreatywną duszą tego duetu, tą szaloną artystką, którą trzeba czasem utemperować kalendarzem. A Asia zawsze dba o porządek, plan i jest genialnym strategiem w naszym duecie.

Asia: Tak, to ja cisnę zawsze o to, żeby wszystko było wpisane do Asany. To ja jestem tym złym człowieczkiem. Natomiast myślę, że właśnie takie połączenie tych naszych cech, tych różnych cech, mimo tego, że właśnie bardzo dobrze się dogadujemy też wizualnie, bo mamy różny styl, natomiast potrafimy znaleźć ten środek i dzięki temu nasze klientki otrzymują od nas właśnie taką wybuchową mieszankę tego po prostu, co mogłoby powstać. Myślę, że właśnie to jest wartość dodana tego, że jesteśmy we dwie dla naszych klientek czy to w ogóle dla osób, które nas gdzieś tam obserwują i nas widzą jako kolektyw.

Karolina: I dla mnie ważne jest to, że obie jesteśmy jednocześnie bardzo podobne do siebie pod względem pewnych kwestii, pewnych cech charakteru ,ale z drugiej strony każda z nas ma zupełnie inny temperament, osobowość i tę osobowość przelewa w to, co tworzymy dla naszych klientek. Jedną rzeczą istotną jest to, że my pracujemy głównie z kobietami, dlatego ten kobiecy vibe, ten woman empowerment, który jest dla nas tak istotny też przejawia się w tych naszych projektach, w tym naszym nastawieniu i w tym, co chcemy naszym klientom oferować. I każda z nas ma też swoją wizję tego, jak to powinno wyglądać. Dlatego z obu stron kraju i z obu stron naszego połączenia online, gdzie rozmawiamy dla Was, płynie trochę inna idea, która się łączy w taki złoty środek i wydaje nam się, że to naprawdę nas wyróżnia spośród całej reszty. No a budowanie wspólnego biznesu na odległość z jednej strony jest niesamowicie ciekawym doświadczeniem, niesamowicie wyzwalającym do tego, że daje się nam nieziemsko artystycznie i tak strategicznie wyżyć, ale nie jest to zawsze droga usłane różami. Zawsze są pewne przeszkody na naszej drodze, które niestety musimy – chcąc nie chcąc – próbować pokonać.

Asia: Tak, dokładnie. No bywają takie sytuacje, natomiast myślę, że każda z nas, każda z kobiet, która prowadzi biznes, wie, o czym mówimy. Bardzo często to są godziny pracy. Muszę jeszcze dodać oczywiście że, my z Karoliną bardzo często pracujemy, jak to mówimy, na dwie zmiany. Karolina jest nocnym markiem, ja powiedzmy rannym ptakiem. No tutaj się uzupełniamy, ale dzięki temu właśnie mamy stały kontakt z naszymi klientkami, które też piszą o różnych godzinach.

Karolina: Mamy taką porę dnia, w której najłatwiej nam się złapać, jest to wczesne popołudnie, gdzie ja zaczyna zmianę, a Asia kończy zmianę i jakoś tak płynnie przechodzi jedna w drugą. Doskonale nam się też dzięki temu dzieli zadaniami i współpracuje nam się ze sobą bardzo dobrze. Oczywiście to nie było tak od samego początku, że wszystko szło tak gładko. Musiałyśmy sobie rzeczy poukładać, zaplanować, dotrzeć się w kwestiach tego, co która lubi robić, co która chce robić, jak to wygląda, która w czym jest lepsza. No dla nas w strategii naszej marki przede wszystkim istotne jest to, żeby kłaść największy nacisk na nasze umiejętności, na to, która co robi dobrze, żeby każda z nas zaoferowała tę wartość na maksymalnym poziomie dla naszych klientek. Natomiast tak jak Asia wspomniała, to wymaga pewnego pewnego procesu, zaprogramowania sobie tej współpracy, przez co też często zdarza nam się korzystać z rąk wsparcia i rąk pomocy. Od jakiegoś czasu pracujemy w zespole z drogą Olą, która nas wspiera w kwestiach administracyjnych i jest takim zapleczem pomocowym. Często pracujemy także z Anią, która jest naszą copywriterką, pisze dla nas teksty. I generalnie takie fajne babki, które są gdzieś w naszej orbicie, z którymi jesteśmy w stanie podejmować współpracę i korzystać z ich wsparcia, to jest nieoceniona pomoc nie tylko w biznesie, kiedy prowadzisz po prostu swoją markę na co dzień, ale szczególnie w biznesie, który stawia przed Tobą takie wyzwania jak właśnie taki biznes na odległość czy po prostu trudny rynek.

Asia: Ja chciałam dodać oprócz tego wszystkiego… Może to zabrzmi tak górnolotnie, ale bardzo stawiamy na to, żeby pracować na luzie między sobą, z dużą dozą wyrozumiałości, no i tak tymi modnymi też trochę wartościami. Ale my te wartości znamy też między sobą, właśnie dlatego, że się przyjaźnimy, więc każda z nas może wesprzeć tę drugą osobę. No ale właśnie tak jak Karolina powiedziała, takie backupy również nam są potrzebne, dlatego że nie jesteśmy od wszystkiego. Jesteśmy przede wszystkim właśnie od brandingu, od stron internetowych, od sklepów. Więc jeżeli jest coś, co nie jest w takim obszarze naszej ekspertyzy (typu teksty), to na pewno właśnie coś takiego zalecamy fajnym innym przedsiębiorczym kobietom.

Karolina: Tak jest. Więc to, o czym będzie ten podcast w ogóle w najbliższym czasie, w najbliższych odcinkach, to przede wszystkim chciałyśmy Ci powiedzieć, dlaczego tak naprawdę czujemy miętę do tego całego brandingu (co mogłaś wywnioskować z naszego tytułu), dlaczego chcemy pracować właśnie w tej branży i tworzyć to, co tworzymy, dla kobiet. Dlaczego chcemy pracować z kobietami, dlaczego kobiece biznesy są dla nas tak ważne i tak potrzebne w ogóle na naszym rynku w Polsce i nie tylko. I jak dobrze, efektywnie i skutecznie pracować na swoim, w ramach swojego biznesu online, żeby po pierwsze dobrze realizować swoje cele, po drugie mieć fajne klientki (i klientów oczywiście) i po trzecie spełniać się w tej pracy. I opowiemy Ci o tym, co my robimy, jak my to robimy, żeby tak się czuć i żeby nasze cele biznesowe (i nie tylko) były realizowane. Powiemy Ci, dlaczego ważne jest to, żeby w pracy na co dzień w biznesie opierać się i jednak ufać i swojej intuicji, i ludziom, których masz wokół siebie. Jesteśmy świetnym przykładem tego, że można się i przyjaźnić, i prowadzić markę online bez fakapów, bez kłótni i bez takich problemów, które które powodują, że biznes się rozpada.
I opowiemy Ci po prostu, dlaczego nasz biznes powstał i dlaczego jest, jaki jest jego sens w naszym życiu codziennym i czemu tak bardzo po prostu lubimy ze sobą pracować. Mamy nadzieję, że będziesz chciała nas posłuchać.

Asia: Chcemy, żeby ten podcast był takim small talkiem, takim naszym przekazaniem Wam może jakiegoś rodzaju inspiracji. Nie chcemy, żeby to było coś turboedukacyjnego, natomiast na pewno pewne rzeczy stąd wyciągniesz dla siebie, jakieś lekcje, jakieś case studies, które mogą się przydać też w Twoim biznesie online.

No to co, Karolina? Taki chyba krótki odcinek, intro można powiedzieć, jest za nami. My zapraszamy Ciebie serdecznie do tego, żeby słuchać następnych naszych odcinków. Nie obiecujemy, jak często będą się pojawiały, dlatego, że przede wszystkim na pierwszym miejscu są nasze klientki. Natomiast tutaj chcemy Wam dawać taki luźny vibe od nas.

Karolina: Jako dwie biznesowe przyjaciółki i wspólniczki chcemy Cię zaprosić po prostu, żebyś się z nami co jakiś czas spotkała, posłuchała nas, wypiła razem z nami kawę i razem z nami poczuła tę miętę do brandingu. I po prostu spędziła z nami trochę czasu, który Cię być może, zainspiruje, zmotywuje do pracy. A jeśli nie, to może nauczyć się czegoś ciekawego. A jeśli nie, to może po prostu spędzisz z nami czas fajnie i zrelaksujesz się przy zwykłej miłej kobiecej fajnej pogadance.

Asia: Dokładnie. Do usłyszenia, trzymajcie się. Pa pa!

Karolina: Do następnego razu. Cześć!