Jednym z największych wyzwań w początkach prowadzenia biznesu jest stworzenie spójnego wizerunku marki, a paleta barw jest ważnym elementem identyfikacji wizualnej. Powinna więc być dobrze przemyślana i spójna na wszystkich materiałach komunikacyjnych Twojej marki – na Twojej stronie www, ulotkach, banerze, wizytówkach, a nawet grafikach w social mediach. Własne kolory możesz wykorzystać np. do dostosowania szablonów grafik do mediów społecznościowych. Atrakcyjna paleta kolorów, starannie dobrane fonty i grafiki stosowane konsekwentnie sprawią, że Twoja firma będzie budzić zaufanie. Jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu odpowiedniego zestawu kolorów dla Twojej marki, możesz skorzystać z sześciu stron, które przedstawiamy poniżej. Korzystamy z nich realizując projekty dla klientów i tworząc materiały na własne potrzeby.
Modele zapisu koloru
Graficy i webmasterzy mają do dyspozycji różne metody określania kolorów. Barwy mogę być zapisane w formie szesnastkowej (hex), RGB lub CMYK (do druku).
HEX – zapis heksadecymalny (ang. hex triplet) składa się z sześciu cyfr szesnastkowych (3 bajtów).
RGB – w grafice model używany przy plikach do internetu, jego nazwa pochodzi od nazw 3 kolorów (red, green, blue).
CMYK – zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich: C – cyjan, M – magenta, Y – żółty, K – czarny. W grafice używany do plików graficznych przygotowywanych do druku.
Colordot by Hailpixel
Na tej stronie kolory dobieramy sami. By stworzyć odpowiadającą Ci paletę, wystarczy, że będziesz ruszać myszką, a gdy kolor Ci się spodoba, klikniesz przycisk “click to save”.
Adobe Color
To najbardziej rozwinięta i profesjonalna strona do dobierania kolorów w tym zestawieniu. Ma mnóstwo opcji, które pozwolą Ci dobrać idealną kolorystykę Twojej marki. Poszukaj w internecie o zasadach dobierania kolorów: monochromatyczne, dopełniające, triada, by w pełni wykorzystać potencjał tego narzędzia.
Świetną opcją w Adobe Color jest tworzenie palet na podstawie załadowanego zdjęcia. W tym celu wybierz opcję Wydziel motyw i wybierz zdjęcie z komputera. Program proponuje kilka różnych palet w zależności od tonacji (np. kolorowy, zgaszony, głęboki).
Dzięki zakładce Eksploruj możesz przeglądać palety stworzone przez innych użytkowników.
Wszystkie swoje prace możesz zapisać oraz udostępnić innym.
Coolors
W zakładce Generate tworzymy swoje kolory, przy tym możemy je dowolnie zamieniać miejscem, znaleźć inne odcienie danego koloru. W ustawieniach (dostaniesz się do nich, klikając trzy kropki obok ikonki aparatu) możemy zaznaczyć jakie nazwy, oprócz nazw kolorów w heksach, mają nam się wyświetlać (np. RBG, CMYK). Tu również możesz wybrać sposób generowania palety (triada, kolory monochromatyczne itp.).
W Coolors, podobnie jak w Adobe Color, stworzysz paletę na podstawie zdjęcia. Kliknij ikonkę aparatu, by załadować zdjęcie. Ciekawą i niespotykaną na innych stronach jest zakładka ślepoty barw, która pozwala sprawdzić, jak wybrana przez nas paleta widziana jest przez osoby, które mają zaburzone widzenie barw.
W Coolors można także dopasować jasność, temperaturę koloru, nasycenie czy jego odcień –aby to zrobić, wybierz ikonę słońca. Ustalone przez siebie kolory możemy także wyeksportować w wielu konfiguracjach – pdf, link, png, svg i inne.
Colorspire
Colorspire to strona, która może Ci pomóc w doborze kolorów pod układ strony. To bardzo proste narzędzie, ale może się przydać.
Colorcodehex
ColorCodeHex to nie do końca narzędzie do dobierania kolorów, ale warto o nim wspomnieć. Możemy tu znaleźć dosłownie wszystkie informacje o danym kolorze.
Fajnym ułatwieniem są kody css, które można wkleić na swojej stronie internetowej.
Design Seeds
Strona pełna cudownych palet barw, dobieranych do pięknych zdjęć. Może być inspiracją do tworzenia własnych zestawień kolorów. Palety kolorystyczne są podzielone kategoriami np. letnie zestawienia. Wyszukamy je także zwyczajnie po interesującym nas kolorze.
Mamy nadzieję, że wskazane narzędzia pomogą Ci dobrać takie kolory, które będą pasować do osobowości Twojej marki i przyciągać Twoich idealnych klientów.